استاد طلسم

استاد زاهد دعانویس

استاد زاهد دعانویس | تا اینجا در مورد مسائل مهم مربوط به مدیتیشن بحث کرده‌ایم: مسائلی مانند اهمیت نگاه گسترده‌تر، دانستن اینکه چگونه به حل مشکلات روزمره ما کمک می‌کند.

وبگاه توسعه اسلامی دارلعلوم الخزرا | دانستن اینکه چه چیزی نیست، دیدن اینکه خیلی سخت نیست و که این امتیاز عده معدودی نیست. اکنون زمان آن است که معنای دقیق مدیتیشن را دریابیم.

استاد | مدیتیشن یک حالت ذهنی بدون فکر است. تعاریف مختلفی از مدیتیشن توسط افراد مختلف از سراسر موضوع ارائه شده است.

سایت مپ الخزرا | اما کتاب های درسی کلاسیک یوگا می گویند که مراقبه به معنای سکونت دائمی ذهن بر روی یک شی است که متعاقباً به “هیچ” محو می شود.

استاد زاهد دعانویس

استاد زاهد دعانویس | مدیتیشن در اصل به معنای آزادی موقت از افکار است. بر خلاف خواب، این یک حالت “بیدار” بدون فکر است که در آن همه حواس ما هوشیار و بیدار هستند.

در واقع، در طول مدیتیشن، ما چندین برابر بیشتر از زندگی روزمره خود هوشیار و بیدار هستیم. این حالتی از ذهن است که در آن فرآیند تفکر ما برای مدت کوتاهی متوقف می شود.

استاد زاهد دعانویس | در طول مدیتیشن، فرد سکون کامل ذهن، آرامش بسیار، ثبات پویا و سکوت عمیق را تجربه می کند. از زور استفاده نکنید اغلب پس از شروع تمرین مدیتیشن، احساس ناامیدی می کنیم تا آرامش ذهنی را تجربه کنیم.

در نتیجه، ممکن است احساس کنیم تمام افکار مزاحم را از ذهن خود بیرون می کنیم. اغلب اوقات، چنین تلاش های ناامیدانه ای برای آرام کردن ذهن بیهوده است. ما هرگز از طریق چنین تلاش هایی موفقیت پایدار پیدا نمی کنیم.

READ  دعا نویسی تضمینی

استاد زاهد دعانویس | هیچ چیز واقعاً از طریق “زور” به دست نمی آید. کسانی که سعی می کنند آن را مجبور کنند هرگز نمی توانند به درستی مراقبه کنند و بنابراین هرگز آرامش واقعی را تجربه نخواهند کرد.

کنار زدن افکاری که در ذهن ایجاد می شود به خودی خود راه اشتباهی برای مراقبه است. به اندازه تلاش برای تصفیه آب گل آلود با چیدن ذرات خاک رس معلق در آن پوچ است.

استاد زاهد دعانویس | ممکن است ساعت ها، روزها و ماه های زیادی را صرف انجام این تمرین کنیم، اما هیچ اتفاقی نمی افتد. آب گل آلود مثل همیشه گل آلود خواهد ماند. هرگز روشن نخواهد شد.

در واقع گل آلودتر از قبل خواهد شد. کاری که باید انجام دهیم این است که ظرف حاوی چنین آب کدر را به یک طرف نگه داریم و صبورانه منتظر شفاف شدن آب باشیم.

استاد زاهد دعانویس | پس از مدتی متوجه خواهیم شد که ذرات رس معلق به آرامی به خودی خود در ته ظرف می نشینند و آب شفاف تر می شود. عجول بودن در چنین مسائلی به ندرت مثمر ثمر است.

در واقع نتیجه معکوس دارد. آنچه در مورد آب گل آلود صادق است در مورد ذهن ما نیز صادق است. نمی توان با کمک تلاش های هدفمند ما برای خاموش کردن آن سکوت کرد.

استاد زاهد دعانویس | اگر زور وارد کنیم بیشتر آشفته و بی قرار می شود. در عوض، اگر اجازه دهیم ذهنمان به طور طبیعی آرام بگیرد – اگر افکارمان را کنترل نکنیم. اگر ما در عملیات آن دخالت نکنیم – راحت تر ساکت می شود.

READ  باطل کردن طلسم پسر

از افکار دوری نکنید راماکریشنا پاراماهانسا یکی از بزرگ ترین حکیمان بود. یک ساداکا یک بار به دیدن او رفت تا از او راهنمایی بگیرد که چگونه در مدیتیشن پیشرفت بهتری داشته باشد.

استاد زاهد دعانویس | او شکایت داشت که علیرغم تلاش های پیگیرش برای ساکت کردن آن، هرگز ذهنش خالی از افکار نیست. راماکریشنا پس از فهمیدن اینکه ساداکا چه نوع مراقبه‌ای را انجام می‌دهد.

به او پیشنهاد کرد که مدیتیشن خود را طبق معمول ادامه دهد، با این تفاوت که باید از تمام افکار در مورد میمون‌ها در طول مدیتیشن اجتناب کند. راماکریشنا از او خواست که پس از یک هفته برگردد و در مورد پیشرفت خود گزارش دهد.

استاد زاهد دعانویس | پس از هشت روز، وقتی او برای دیدن راماکریشنا آمد، ساداکا بسیار ناراحت به نظر می رسید. به استاد شکایت کرد: ای استاد بزرگ، با من چه کردی؟

من در چند سال گذشته مدیتیشن انجام می‌دهم و فکر میمون‌ها هرگز در حین مدیتیشن به ذهن من خطور نکرد. اما از آنجایی که به من گفتی به میمون فکر نکن، ذهنم دائماً پر از افکار در مورد میمون است!

استاد زاهد دعانویس | مدام استرس دارم که نذارم افکار میمونی به ذهنم بیاد! الان آنقدر وسواس دارم که درباره میمون ها فکر نکنم که خیلی احساس بی قراری می کنم. من نمی توانم درست بخورم یا بخوابم.

من نمی دانم چه کنم. من کاملاً گیج و ناامید هستم. وقتی یک هفته پیش به شما مراجعه کردم، فکر کردم که با مشورت شما، بهتر می توانم مدیتیشن کنم.

استاد زاهد دعانویس | بهتر است این کار را فراموش کنید – الان حتی نمی توانم یک دقیقه مدیتیشن کنم. همیشه این نگرانی وجود دارد که فکر میمون به ذهنم خطور کند. به جای ساکت شدن بیشتر، ذهنم بیشتر و بیشتر آشفته می شود.

READ  دعا نویسی روی درختان پارک لاله

میمون‌هایی هستند که مدام می‌پرند، همه جا در ذهن من، و انواع حقه‌ها را انجام می‌دهند. اکنون، ذهن من بیش از هر زمان دیگری بی قرار است. من کاملاً آرامش ذهنی را از دست داده ام.

استاد زاهد دعانویس | راماکریشنا پس از گوش دادن دلسوزانه به مخمصه غم انگیز ساداکا، همه چیز را روشن کرد. من برای تمام رنجی که در هفته گذشته متحمل شدید متاسفم. اما هیچ راهی بهتر از این نداشتم که منظورم را به طور موثرتر برای شما روشن کنم

 


توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =